Jdi na obsah Jdi na menu
 


  

 

Amy Lenshi

Amy

Jméno: Amy Lenshi

CHS: LenShi

Narozena: 18. 03. 2008

Číslo zápisu: Z Reg/SHI/4658/08

Barva: černobílá

Povaha: aktivní, hravá, společenská, milá

Chovatel: Lenka Vodičková

Majitel: Aneta Seidlová

Amy krmíme: Trainer Adult mini

matka

Matka: CHARMED z Targenu

Výstavy: MVP - VN, NVP - VN2, KVP - VN2, MVP - V

otec

Otec: ROLL THE BALL Premium Bohemia

Výstavy: ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION , KLUBOVÝ JUNIOR ŠAMPION ,    KRAJSKÝ VÍTĚZ TŘÍDY MLADÝCH , VÍTĚZ SPEC.VÝSTAVY TŘÍDY MLADÝCH , čekatel ČESKÉHO ŠAMPIONA

 

 

Amy

Cesta domů

 

Amy

Tady už je doma

 

více fotek Amy 

 

SHIH-TZU

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Shih-Tzu; čes.: Ši - tzu
PŮVOD:
Ši – tzu je plemenem známým již ze 17. století z Číny, kde bývali respektováni jako trpasličí typ tibetského teriéra. Číňané věnovali velkou pozornost zkrácení lícové (obličejové) části, a pro dosažení takového typu křížili Ši – tzu s miniaturními psíky. Pro svoji miniaturnost a neobvyklost se stali nejoblíbenějšími psíky císařů. Vývoz Ši – tzu z Číny byl zakázán až do smrti císařovny Sysi v roce 1908. Ve Velké Británii představili Ši – tzu pouze v roce 1931 a v roce 1940 bylo vyhlášeno jako samostatné plemeno. V USA byli přestavení v roce 1938 a 1. září 1969 byli oficiálně připuštěni na výstavu.
POPIS:
Ši – tzu (Shih – tzu) je plemenem malých společenských psů z Číny.
Je to malý, statný, hojně osrstěný pes, se zřetelně domýšlivým držením těla a tváří jako chryzantéma. Je to inteligentní a aktivní pes, s živým a bystrým výrazem. Je přátelský a nezávislý. Hlava je široká a kulatá, s delším rozpětím mezi očima a s jasně zřetelným stopem. Je charakteristická dlouhou srstí, spadající přes oči. Zřetelný vous, kníry a srst, vyrůstající na nose nahoru, dávají hlavě vizuální vzhled chryzantémy. Nos je černý nebo v barvě jater, s široce otevřeným chřípím. Vrchol nosu by měl být v jedné linii s dolním očním víčkem. Čenich je široký, čtvercový a krátký, není vrásčitý, ani scvrklý. Od konce ke konečku měří 2,5 cm.
Ši – tzu má širokou, mírně vystouplou čelist. Oči jsou velké, tmavé a kulaté, jsou dobře posazené, ale nevyčnívají. Mají velmi teplý výraz a neukazují oční bělmo. Uši jsou velké, dlouhé a zavěšené. Krk je velikostí i délkou úměrný a hezky klenutý. Přiměřená délka působí pyšné držení hlavy. Tělo je od kohoutku po záď delší než jeho výška v kohoutku. Hruď má širokou a hlubokou. Ocas je vysoko posazený, silně opeřený, nesený vesele a přehozený přes záda. Chůze i pohyb jsou plynulé a poněkud domýšlivé.
Ši – tzu mají jedinečně krásný vzhled, a jsouc si vědomi jeho unikátnosti, mají hrdou a nezávislou povahu. Obrazek
VÝŠKA:
Výška v kohoutku Ši – tzu nepřesahuje 26, 7 cm.
Typové a plemenné charakteristiky nejvyšší důležitosti nejsou za žádných okolností obětovány samotné velikosti pejska.
VÁHA:
Ši – tzu váží v rozmezí 4,5 až 8,1 kg. Ideální váha je 4,5 až 7,3 kg.
SRST:
Ši – tzu má dlouhou a hustou srst, s dobrým podsrstím, která není kadeřavá. Pouze nepatrně zvlněná srst je povolená. Často se doporučuje dlouhou srst na hlavě svazovat do gumičky. Zbarvení srsti může být libovolné, avšak vysoce se hodnotí bílý koneček ocasu a bílá drážka na čele. Čumák musí být stejný.
CHARAKTER:
Ši – tzu je okouzlující, inteligentní a veselý pejsek, živý, hravý a jásavý, silně připoutaný ke svému pánovi. Zbožňuje návštěvy a společnost lidí, které zná. Se všemi členy rodiny i s ostatními zvířaty žije v naprostém souladu. Pro milovníky malých psů je skvělým společníkem.
PÉČE:
Ši – tzu má srst, která je na péči dosti náročná, vyžaduje rozčesávání každý den, jinak brzy zplstnatí. Dlouhou srst na hlavě se doporučuje svazovat gumičkou, jinak Ši – tzu bolí oči. Má je velmi citlivé, musíme je tedy pravidelně prohlížet a prokapávat speciálním roztokem. Kontrolujte ouška i čumáček a pravidelně je čistěte. Pokud nemáte dostatek času na vcelku náročnou úpravu a péči o Ši – tzu, zvolte raději jinou rasu pejska.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Ši – tzu se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Hlídací pes.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 5 – Tibetská plemena.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SHI
ČÍSLO STANDARDU:
208/ 20. 04. 1998 (Velká Británie)