Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÉČE O SRST

K péči o srst vašeho labradora budete potřebovat gumový masážní kartáč nebo rukavice a drátěný kartáč. Drátěné kartáče s bodlinami obalenými umělou hmotou šetří pokožku a jsou tedy vhodnější. Srst můžeme psovi vykartáčovat kovovým kartáčem jednou týdně, abyste odstranili uvolněné chlupy a zachycené šupinky z pokožky. Během línání je lepší použít gumový kartáč nebo rukavici, protože hrubý gumový povrch zachytí a odstraní mrtvé chlupy rychleji a dokonaleji.

Týdenní kartáčování není důležité jenom pro srst samotnou. Při kartáčování současně masírujete pokožku, a tím zlepšujete její prokrvení. Navíc kartáčování posiluje vaše vzájemné pouto se psem a umožňuje vám povšimnout si případných parazitů, drobných poranění nebo jiných vad.

Na pravidelnou péči zvykejte pejska už v mladém věku.

KOUPÁNÍ

ObrazekLabradoři mají voděvzdornou srst. Tenká vrstvička tuku na chlupech udržuje pokožku i během plavání tak suchou, jak jen je to možné. I když se váš labrador někdy pořádně ušpiní, zpravidla není nutné ho často koupat. Bláto uschne a vypadá, nebo ho lze vykartáčovat. Kdybyste ho ale přeci museli někdy koupat, používejte speciální psí šampon. Běžné šampony pro lidi totiž poškozují tukovou vrstvu, která chrání psí srst a pokožku.

PÉČE O DRÁPY

Dlouhé drápy jsou nejen ošklivé, ale mohou vašemu psovi působit mnoho nepříjemností. Takové drápy se často zlomí a navíc si s nimi pes navykne chodit špatným způsobem, protože mu jejich délka v normální chůzi brání.

Budete-li štěněti drápy pravidelně stříhat, předejdete tomu, že mu narostou dlouhé drápy. Když se totiž drápy nestříhají, roste s nimi i nehtové lůžko. Konečným důsledkem takového zanedbání je potom nemožnost zastřihnout drápy do správné délky, aniž byste psovi působili bolest.

Ke stříhání nepoužívejte nůžky, ale kvalitní kleštičky určené speciálně pro psy. Také nezapomínejte na drápy na palcích, což jsou páté prsty na hrudních končetinách. Jsou poněkud výše na zápěstí.

PÉČE O CHRUP

Mléčný chrup vašeho štěněte uvolňuje od čtvrtého měsíce života místo trvalému chrupu. Výměna chrupu trvá přibližně dva měsíce. Pro některé psy je tato výměna bolestivá, a tak žerou méně než obvykle. Mnoho štěňat má v tomto období větší potřebu žvýkat, proto mu můžete vyjít vstříc tím, že jim dáte různé výrobky určené ke žvýkání.Obrazek

Někdy se stává, že mléčný zoubek ještě nechce vypadnout, zatímco trvalý zub se už tlačí ven. Trvalý chrup pak může začít růst nakřivo, proto bedlivě sledujte proces výměny zubů. Ať je tomu jak chce, zvykněte si prohlížet chrup svého psa asi jednou za měsíc. Hlavně na zadních stoličkách se totiž může tvořit povlak a zubní kámen, jejich zanedbání může vést ke kažení a vypadávání zubů. Povlak lze snadno vyčistit pomocí zubního kartáčku a zubní pasty pro psy. Zubní kámen je však lépe nechat odstranit zvěrolékařem, ale při pravidelné péči o chrup to tak daleko nedojde. Psi, kteří své zuby používají pravidelně na tvrdší potravu nebo speciálně tuhé žvýkací kosti, si déle udrží zdravý a silný chrup.

PÉČE O UŠI

Vnější zvukovod vašeho labradora není třeba čistit často. Když ale zjistíte, že se v uších psa objevilo velké množství ušního mazu a nečistot, odstraňte je pomocí čistící vodičky pro psy a uvolněné nečistoty pak vytřete papírovým kapesníčkem. Protože vnější zvukovod psů není rovný, ale silně zahnutý, není dobré používat k čištění uší vatové tyčinky. Ty špínu naopak zatlačují hlouběji do ucha, a tím mohou způsobit zánět v hlubší části zvukovodu.

Tmavý, páchnoucí a zrnitý výměšek v uších je známkou infekce způsobené roztoči. Osvědčený prostředek proti roztočům dostanete u svého zvěrolékaře.

PÉČE O OČI

ObrazekVětšina labradorů nemívá problémy s nečistotami v oku, ale někteří psi mají tyto problémy naopak velmi často. To může být způsobeno dědičnou vadou očních víček. Víčka, která nejsou těsně přilehlá, odkrývají mžurku, a oko je potom citlivější na usazování částeček prachu a nečistot, což snadno způsobí podráždění očí.

Vymýváním očí speciální vodičkou můžeme předejít tmavým stopám po slzách, které jsou výsledkem takového podráždění.

Pokud má váš pes příliš velké problémy s výtokem z očí, trpí buď vchlípením (entropium), nebo vychlípením (ektropium) třetího víčka (mžurky), a je nutno kontaktovat veterináře.